Rehberlik

EĞİTİM BİR EKİP İŞİDİR;

  Eğitim bir ekip işidir, Bu nedenle çocuğun tek başına ele alınarak eğitimin nitelikli oluşunu sağlamak çoğu zaman mümkün olmaz. Çocuğun muhattap olduğu bireylerin yeni ailesinin ve eğitmenlerinin iş birliği halinde olması gerekir. Çünkü çocuk kendisine öğretilen doğruları hem ailesinde hemde eğitimcilerinde görmek ister.

  Özellikle "okul öncesi dönem" çocuğun modelleyerek öğrendiği dönemdir.Bu nedenle çocuğun muhattaplarının doğru davranışlar içinde olmaları gerekir.Çocuğa öğretilen doğrular herkes tarafından aynı şekilde doğrulanıyor olmalıdır ki, çocuk bunları öğrenebilsin, daha da önemlisi işselleştirebilsin.

Bunun dışında çocuğun sağlıklı bir biçimde yetiştirilebilmesi ve sağlam bir psikoloji içinde olabilmesi için çevresindeki bireylerin çocuk psikolojisini bilerek çocuğa yaklaşması gerekir.

   Bütün bu sebeplerden dolayı biz Çizmelikedi Çocuk Yuvası olarak hem çocuğu, hem aileyi hem de eğitmenleri rehberlik hizmeti içine dahil ediyoruz.

Çizmelikedi de rehberlik 3  ana koldan yürütülmektedir

1.Başta Çocuğu. 
2.Ebeveynini. 
3.Öğretmenleri ve idarecileri kapsamaktadır.
NELER YAPIYORUZ ?
1- Çocuğa Yönelik Rehberlik Hizmeti:

   -Çocuklar kuruma geldikleri andan itibaren, sosyal, bireysel, bedensel ve ruhsal gelişim seviyeleri de göz önüne alınarak kendilerine uygun bir sınıfa yerleştirilmektedir.
-Kuruma kayıt olmak isteyen çocukta herhengi bir gelişim problemi varsa ve bu problemin okul öncesi eğitime bir engeli olmayacaksa çocuk kendisine uygun bir sınıfa yerleştirilir. Çocuğun okula devam edebileceği kurum psikoloğu tarafından onaylanırsa çocuk eğitime devm eder. Bu konuda öğretmenden gerekli eğitsel  destekalınabilmesi için öğretmen ilgili uzman tarafından yönlendirilir.

2-Ebeveyne Verilen Rehberlik Hizmeti

   -Ebeveynleride eğitim sürecine dahil etmek üzere yıl içinde farklı dönemlerde anne-baba okulu çalışmaları organize edilmektedir.Anne-Baba okuluna düzenli olarak katılan velilerimize okul sonunda minik bir törenle katılım belgeleri verilmektedir.

-Anneler Günü,Kadınlar Günü,Babalar günü gibi özel günlerde geniş kitlelere ulaşmak ve ebeveynleri bilgilendirmek üzere farklı uzmanlarında katılımıyla geniş kapsamlı özel programlar organize edilmektedir.

   -Ebeveynler yıl içinde çocukları ile ilgili her türlü sorun ve soruları için kurum psikoloğu ile görüşebilir,problemlerini danışabilmektedirler.

   -Bunun dışında özel eğitime ihtiyaç duyan bir çocuk için aileninde talebi veya onayı ile dışarıdan bir özel eğitim uzmanı getirilerek çocuk ;eğitim seanslarına alınmaktadır.

   -Çocuk eğitim yılı içinde sürekli olarak sınıf içi veya sınıf dışı aktivitelerde,yemek saatlerine,uyku saatlerinde,gezi programlarında vs... ilgili uzman tarafından gözlenmektedir. Çocuklarda herhangi bir problem gözlemlenecek olursa,bu durumda aile bilgilendirilir ve kurum psikoloğu tarafından problem çözümlenmek üzere ele alınır.

   -Gerekli görülürse gerekli görülen çocuklara çeşitli testler uygulanır.

   -Çocukta herhangi bir konuda yaş performansının üstünde bir özellik saptanırsa çocuk, mevcut istidadını güçlendirmek üzere ilgili bilimlere yönlendirilir.,bu konuda aile destek olunmak üzere bilgilendirilir.

3-Öğretmenlere Verilen Rehberlik Hizmeti

   -Aylık yapılan zümre toplantıları öncesinde öğretmen eğitim seminerleri yapılmaktadır. Bu seminerlerde çocukların gelişim süreçleri konusunda,çocuğa yaklaşım ve davranış bozuklukları konularında bilgi aktarımı yapılmakla birlikte, öğretmenlerden gelen sorular cevaplandırılmaktadır.

   -Öğretmenler çocuklarla ilgili gözlemlerini aktarmak ve gözlemledikleri problemler varsa çözümüne ulaşmak amaçlı gün içinde kurum psikoloğuna danışmaktadırlar. Evet görüldüğü gibi Çizmelikedi de Rehberlik hizmetleri büyük bir hassasiyet ve ciddiyetle sürdürülmektedir.Bu nedenle çocuğunuzu gönül rahatlığı ile bize emanet edebilirsiniz...